تبلیغات
sprinco - این راهش نیست

sprinco
. صفحه نخست.............. ........ لیست مطالب .
نوشته شده در تاریخ دوشنبه 14 شهریور 1390 به قلم سعید

سکوت ما در قبال حوادث اخیر از بی اهمیتی موضوع حکایت نمیکنه. ما خواستیم به یک نتیجه کلی رسیده باشیم سپس اعلام موضع کنیم. بریم سر اصل مطلب.

 

 موضوع ظاهرا (ظاهرا ها) از اونجایی شروع شد که دوفوریت احیای دریاچه ارومیه تو مجلس رای نیاورد و موند واسه بررسی های دقیق تر کمیسیون. این شد بهانه ای (به نظر من بجا) برای اعتراض. اعتراض به این که چرا دو سوم دریاچه عرض 7-8 سال خشکید. اعتراض مردمانی که کلی خاطره از دریا داشتن و الان فرزندانشون ازش محرومن. اعتراض جوانانی که موقع بچگی پدر مادرشون اجازه دل به دریا زدن رو بهشون نمیدادن و الان دریایی وجود نداره که دل بهش بسپارن. اعتراض مردمانی که حدود 5 سالی هست که دیگه نمیتونن شنا کنن و فریاد چرا بر دلشاد مانده بود. اعتراض مردمانی که این همه ساله سکوت کردن. آیا مردم منطقه حق نداشتن بعد این همه سال چند تا فریاد بزنن که دلشون خالی شه؟

 

ای کاش قبل از این که فیسبوک اطلاعیه تجمع داده بود، مسئولان پیشدستی میکردن. با یه کار اجتماعی خوب و به دور از تنش. مثلا پیاده روی خانوادگی با شعار زیستی دریاچه ارومیه. یا فراخوان عمومی و جمع امضا و ... . نمیدونم مسئولان با چه منطقی گفتن "این راهش نیست".

گذشت و رسیدیم به 5شهریور. خیابان امام ارومیه و 7-8 هزار معترض و کلی تماشاچی و راهپیمایی آرام و شعارهای صرفا محدود به دریاچه. باز نمیدونم مسئولان با چه منطقی فکر کردن که "این راهش نیست" و نیروی انتظامی وارد عمل شد. حمله موتور سواران بدون هیچ گونه تذکر مبنی بر پراکنده شدن. و این یورش آغازی شد برای رسیدن به هدفی که سالهاست عده ای منتظرش بودند. 5سال از آخرین اتفاق مشابه میگذشت و اکنون غائله ای جدید. شعار های معترضان گویای مسیر این راه است که ناخواسته هموار موج سواری میشود. شعارهای اعتراضی به وضع دریاچه به ناسزاگویی بعد شعار مرگ بر فلان سپس هورا فلان و ما و شما و جدایی، تبدیل میشه.

 

"این راهش نبود" ولی به هر حال جریانی شروع شد.استارت این حرکت نامبارک را مردم زدند.  مردمی که هدفی دیگر و مبارک داشتند. مطمعنا  لیدرهای جریان بیش از همه مدیون نیروی انتظامی اند که جرقه را تبدیل به آتش خانمان سوز کرد. کافیست تنها یک فیلم هجوم ماموران به مردم پخش شود. کافیست صحنه ای از درگیری طرفین پخش شود. مطمعنا کمتر کسی حق را به نیروی مسلح میدهد چراکه همه میدانند همیشه حق با مردم است.

 

5شهریور گذشت. از این روز کلی فیلم و عکس به دست آمد و 5شهریور تبدیل به حماسه شد. حماسه ای که هر دو طرف دعوا خود را گلادیلاتور میدیدند. ماند فیلم و عکس هایی که جز نا اهلان را خوشحال نمیکرد و حماسه ای که همه بازنده اش بودند بجز همان نا اهلان سود جو.

1هفته برای تبلیغات زمان مناسبی بود. برای حماسی نشان دادن 5شهریور و انگیزه برای ایجاد حماسه ای جدید، بنام 12شهریور. تو این یک هفته کلی اطلاعیه صادر شد. شب نامه پخش کردن و زمینه چیدن برای 12 شهریور پر شورتری نسبت به 5شهریور.

 

در برابر این مظلوم نماییِ طرفداران به اصطلاح دریاچه، مسئولان استان و شهرستان به نمایش زور و اقتدار پرداختند و نوعی تهدید که مردم بیخیال بشن. باز برنده این بازی کاملا سیاسی نا اهلان ماجرا بودند که بدون هیچ گونه پذیرفتن خطر راهپیمایی و فقط با فراخوانی و ایجاد فضای احساسی در محافل مجازی، سعی در استفاده از مشت گره زده و هنجره مردم اند. توجه کردین راهپیمایی 12شهریور با چه هدفی انجام شد؟ آیا مثل هفته پیش برای دریاچه بود که ده ها هزار زن و مرد را به خیابانها بکشد؟ ظاهرا بله ولی هدف لیدر ماجرا چیزی فراتر از اینهاست. لیدر های باهوش کارشان دعوت به آرامشیه که مطمعن هستن برقرار نخواهد بود. اما لیدر های آماتور این چنین دعوت به صحنه میکنند:

"قیام مردم آذربایجان در روز 12 شهریور نشان از فهم شعور و درک بالای جوانانی را داشت که بعد از 30 سال فهمیده اند که حکومتی که آرمان آن خدمت به مردم و سرزمین بود اینک دشمن درجه یک این ملت و این سرزمین شده است و حالا این جوانان ... ." یا این یکی: 

"هجده شهریور با یک بطری آب میرویم به تهران البته نه برای آب بازی اینبار برای آتش بازی".

این که تلفن گویایی با شما تماس بگیره و پیامی از یک گروه تروریستی، بهمون آفرین بگه چه معنایی داره. تماس تلفنی که خود من مخاطبش بودم با این موضوع که، فاطمه رجبی به عنوان رئیس جمهور ملت ایران (!!!) خواستار ادامه تظاهرات و براندازی نظام شده اند. 

 

(با توجه به این موضوع که سیاست پدر و مادر نداره، خیلی نمیشه مطمعن بود که این ها نوشته ایادی استکبار جهانی و دست نشانده های امریکای جهان خوار باشه. البته احتمالش زیاده).

 

در کل میخوام به افرادی که در راهپیمایی ها شرکت میکنن بگم: اگه هدفتون بر اندازی حکومت مرکزیه و یا خواهان جدایی آذربایجان هستین که هیچ. اگه هدفتون صرفا دریاچه ارومیه هست و خواهان احیای دریاچه اید، باید بهتون بگم که کسی به شما با هدف اصلیتون توجه نداره. جدایی طلب ها شما رو از خودشون میدونن و قهرمان داستان آزادی هستین از طرفی امنیتی ها و مسئولان به شما با دید آشوبگر نگاه میکنن. اگر هم خدا نکرده صدمه ببینید خونتون حلاله. به همین راحتی.

 

این راهش نیست. نه راه براندازی اینه و نه راه اعتراض. نه برانداز و انقلابی هستین و نه معترض. انقلاب با 10-20 هزار نفر نمیشه و احیای دریاچه با سوزندان سطح آشغال بی معنیه.

اگه 5شهریور پلیس تظاهرات آرام مردمی صرفا معترض و دریاچه دوست رو سرکوب نمیکرد، غائله ای به وجود نمیومد و تمام. البته اینم بدونیم که عده ای تو جمع بودن برای همین کار. برای این که اگه پلیس کاری نداشت یه کاری کنن کاریشون داشته باشه. به این میگن سیاست. و حالا ماییم شنبه های اعتراض و خونین. که ای کاش به زودی غائله بخوابه. نه با سرکوب. بلکه با توجیه. نه با دروغ گویی. بلکه با منطق. اینم بدونیم که هر چه این جریانات ادامه داشته باشه به سود هیچ کس نیست. فقط اونی سود میبره که خواهان بی نظمی و بی ثباتی تو ایرانه. خواهان عدم امنیته. خواهان اینه که خون میرم بریزه و از آب نه گل آلود بلکه خون آلود ماهی بگیره.

 

 در کل "این راهش نیست".

 

    s p r i n c o
طبقه بندی: مطالب برتر،  جهت اطلاع،  سیاسی،  اجتماعی، 
برچسب ها: این راهش نیست، حوادث ارومیه، اعتراض ارومیه، اعتراض تبریز، اعتراض به مجلس، دریاچه ارومیه، مرگ دریاچه ارومیه،
SPRINCO


http://io.gamgos.net/activation/WL1QJFSD2KCFurhbT5Sc8XmbimCR8PiBbKgjkcwAAmyQlgHB8ujh3Q-c-c
موضوعات
آخرین مطالب
آرشیو مطالب
نویسندگان
پیوند ها
ابر برچسب ها
دوستان ما
آمار سایت
بازدیدهای امروز : بار
بازدیدهای دیروز : بار
كل بازدیدها : بار
تعداد نویسندگان : نفر
كل مطالب : عدد
مطالب ما
GPS
قالب وبلاگ