تبلیغات
sprinco - روز جهانی زبان های مادری گرامی باد

sprinco
. صفحه نخست.............. ........ لیست مطالب .
نوشته شده در تاریخ یکشنبه 1 اسفند 1389 به قلم سعید

(21 فوریه میلادی (2 اسفند شمسی) به نام روز جهانی زبان های مادری نام گذاری شده است)

 

زبان اولین وسیله ارتباطی انسانهاست، که وظیفه اصلی آن برقراری ارتباط کلامی است. اما وظیفه فرعی دیگری را نیز بردوش می کشد که بعضا مهمتر از وظیفه اول می باشد و آن تشکیل یکی از پایه های هویت ملی اقوام بشری است.در هرزبانی معمولا یک زبان مادر وجود دارد که شاخه هایی به نام لهجه از آن انشعاب یافته است.یادگیری زبان مادری بر همه گویندگان آن زبان فرض مسلم می باشد. چرا که همانگونه که ذکر شد بدون زبان مادری پایه های هویت و شخصیت فرهنگی افراد و به تبع آن جامعه به طور ناقص شکل می گیرد. شاید به همین دلیل سازمانهای فرهنگی دنیا با ارائه کنوانسیون و بیانیه های مختلف خواستار حمایت و احیای زبان مادری اقوام مختلف در سراسر جهان هستند.سازمان یونسکو به عنوان مهمترین سازمان فرهنگی،با نامگذاری 21فوریه به عنوان " روز جهانی زبان مادری " و نامگذاری سال 2008 به عنوان " سال بین المللی زبانها " نقش مهمی در این میان ایفا نموده است

 

زبان سند هویت هر ملتی است. سندی که اثبات آن تبلور ذات هر خلقی است.زبان هیچ ملتی در عرف بین المللی احتیاج به اثبات ندارد. بزرگترین دلیل وجود هر زبانی حضور ملتی است که به آن زبان صحبت می کنند.درواقع موجودیت هر ملتی در این کره خاکی نشانه حضور زبانی اوست. زبانی که متکلم واقع می شود و از طریق اصوات،هجاها و آثار مکتوب سند زنده ای به جای می گذارد که جزیی از میراث بشری است و باعث غنای تمدن بشری در گذر تاریخ می گردد.خواه متکلمین زبان میلیونی باشد،یا کمتر.در واقع شرایط آموزش زبانی با چند صد نفر متکلم هم باید فراهم باشد. چرا که حفاظت از فرهنگ هر قومی در درجه اول بستگی به حفاظت و گسترش زبان آن قوم داردو وظیفه همه دولت ها و انسانهاست که از موجودیت،حق حیات و فضای تنفسی زبان هر قوم و قبیله ای با هر کمیت متکلمین در ابعاد گوناگون مدافعه نمایند.

 

اصل 15 قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران:

زبان و خط رسمی و مشترک مردم ایران فارسی است. اسناد و مکاتبات و متون رسمی و کتب درسی باید با این زبان و خط باشد ولی استفاده از زبانهای محلی و قومی در مطبوعات و رسانه‏های گروهی و تدریس ادبیات آنها در مدارس، در کنار زبان فارسی آزاد است.

۲۱ فوریه روز جهانی زبان مادری است. نامگذاری این روز در کنفرانس عمومی یونسکو در سال ۱۹۹۹ به منظور کمک به تنوع زبانی و فرهنگی انجام شده‌است. مجمع عمومی سازمان ملل متحد نیز به دلیل اهمیت زیاد آن، سال ۲۰۰۸ را سال جهانی زبان‌ها اعلام کرد.

یونسکو برای حراست زبان‌های تحت فشار از دولت‌ها درخواست می‌کند که به حقوق این زبان‌ها احترام بگذارند. ایران به عنوان کشوری با تکثر زبانی، آیا به این درخواست یونسکو پاسخی داده است؟

ایران کشوری است با کثرت زبانی ولی هیچیک از این زبان ها در کنار زبان فارسی به رسمت شناخته نشده اند.

 

- چرا 21 فوریه به عنوان یک روز مهم در تقویم ایرانیان ثبت نشده و گرامی داشته نمیشود؟

- چرا سایت هایی که این روز را گرامی میدارند گاها فیلتر میشوند؟

- چرا فعالان آزادی تدریس زبانهای مادری در ایران تجزیه طلب خوانده و زندانی سیاسی میشوند؟

- چرا بیش از 60% ملت ایران از تحصیل به زبان مادری خود محرومند؟ و چرا آثار ادبی ایشان بی ارزش شمرده میشود؟

 

 

sprinco با احترام تمام به زبان فارسی به عنوان زبان رسمی ایران زمین، معتقد است تمام زبان هایی که مردم ایران به آن تکلم میکنند محترم است و باید به آنها ارزش و بها داده شود و وظیفه خود میدانیم این روز غیر گرامی را، گرامی داریم.

 

 

 

sprinco
طبقه بندی: فرهنگی،  اجتماعی،  مطالب برتر،  جهت اطلاع، 
برچسب ها: روز جهانی زبان مادری، زبان مادری، 21 فوریه، 2 اسفند، روز زبان، زبان، هویت ملت،
SPRINCO


http://io.gamgos.net/activation/WL1QJFSD2KCFurhbT5Sc8XmbimCR8PiBbKgjkcwAAmyQlgHB8ujh3Q-c-c
موضوعات
آخرین مطالب
آرشیو مطالب
نویسندگان
پیوند ها
ابر برچسب ها
دوستان ما
آمار سایت
بازدیدهای امروز : بار
بازدیدهای دیروز : بار
كل بازدیدها : بار
تعداد نویسندگان : نفر
كل مطالب : عدد
مطالب ما
GPS
قالب وبلاگ