تبلیغات
sprinco - بهترین رشته دانشگاهی ...

sprinco
. صفحه نخست.............. ........ لیست مطالب .
نوشته شده در تاریخ دوشنبه 11 مرداد 1389 به قلم سعید

سلام دوستان کنکوری.

حتما الان دیگه نتایج اولیه کنکور رو دیدید و در به در دنبال یه رشته توپ میگردین که برای مرحله دوم انتخاب کنین.

البته شاید هم از چند ماه پیش یا سالها پیش رشته مورد علاقتونو انتخاب کردین.

این نوشته مخصوص قشر خاکستری کنکور 89 نوشته میشه. یعنی اونایی که تا لحظه آخر نمی دونن چی بزنن.

به عنوان یه کنکوری سال پیش و با سابقه در انتخاب رشته و تحصیل در دانشگاه میخوام رشته ای رو کامل براتون معرفی کنم. رشته مهندسی معدن.

اول صحبتام اینو بگم که اسم این رشته به دلایلی که بعدا میگم خوب در نیومده. در حال حاضر این رشته سطح پایین ترین رشته بین فنی ها محصوب میشه (حالا توی دانشکده ما که اینجوریه). توی دانشکده ما (دانشکده فنی دانشگاه ارومیه) سال پیش مهندسی معدن کمترین میانگین رتبه رو بین رشته های برق (قدرت، الکترونیک و مخابرات)، مکانیک، کامپیوتر و عمران داشته. حتی خیلی از بچه های کلاس خودمون (از جمله من) رشته های یاد شده رو قبل از مهندسی معدن انتخاب کردیم.

 

ولی حالا دیگه شرایط فرق میکنه. دلایل محکم و غیر محکم زیر (ادامه مطلب) نشون میده که مهندسی معدن بهترین رشته است.

 

دلایل محکم:

 

1- مهندسی معدن به دلیل عدم وجود شرایط مناسب در همه دانشگاها دانشجو قبول نمیکنه. در حال حاضر فقط تعداد محدودی دانشگاه توی ایران این رشته رو ارائه میدن. و به دلیل پر هزینه بودن تحصیل در این رشته دانشگاه آزاد حتی فکر ارائه اونو هم نداره (تا اونجایی که من میدونم فقط 2 دانشگاه آزاد مهندسی معدن دارن).

 

نتیجه: بر خلاف رشته های دیگه که همه جا و همه دانشگاها اونارو ارائه میدن، شما وقتی معدن میخونین هم رقیب کمتری برای تصاحب شغل وکنکور ارشد در آینده دارین و هم ارزش رشته با توجه به کم بودن دانشجوی آن زیاده.

 

2- در آمد حاصل از معدن کاری به قدری هست که یک زندگی راحت و بی دغدغه در آینده داشته باشین. شما حتی اگه کوچکترین معدن با کم ارزشترین ذخیره معدنی رو به اسم خودتون ثبت کنین و ازش استفاده کنین، بعد تموم شدن ذخیره هم هیچ کاری نکنین (اصلا برین تا آخر عمر بخورین و بخوابین)، بازم تا چند نصل از شما میتونن از اون پول استفاده کنن. حالا چه برسه به یه معدن بزرگ با یه ذخیره توپ و یه اراده قوی برای کار کردن که اگه شانس داشته باشین و یکم پشت کار چی میشه !!!

 

نتیجه: مهندسی معدن میشه گفت پر در آمد ترین شغل و مهندسان معدن میتونن ثروتمندترین و ثرمایه دارترین مردم دنیا باشن به شرط پشتکار و اراده که همه جا و همه کس برای موفقیت باید داشته باشه.

 

3- مشکل بیکاری توی این رشته تقریبا غیر ممکنه. چون اولا کمبود مهندس معدن با توجه به بند 1 کاملا مشهوده، به همین دلیل نیاز معادن و معدن داران به مهندس باعث میشه همه جا منت شمارو برای قبول کار بکشن. از طرفی شما اگه شانس واراده داشته باشین بتونین برای خودتون یه معدن پیدا کنین، میتونین برای خودتون هم کار کنین. چیزی که در هیچ یک از رشته های دیگه بدون یه سرمایه توپ و چند صد میلیونی ممکن نیست. اصلا میتونین یه معدن پیدا کنین و با قیمت چند ده میلیون شاید هم صدها میلیون بفروشین.

 

نتیجه: مهندس معدن مشکل بیکاری نداره. نه مهندس اکتشاف و نه استخراج. مهندسای معدن میتونن بدون هیچ سرمایه ای میلیاردر بشن اگه ...

 

4- به دلیل عدم پیشرفته بودن صنعت ایران و وابستگی زیاد اقتصادی کشور به نفت و معادن، واضح است که کشور به نیروی های متخصص این رشته ها نیاز غیر قابل انکار دارد. البته ما امیدواریم روزی به جایی برسیم که درب چاه های نفت مان را ببندیم و اجازه استخراج به هیچ معدنی داده نشود؛ بلکه کشور از طریق صنعت پیشرفته و فعال نیاز های اقتصادی خود را برطرف کند و این منابع با ارزش برای آیندگان بماند. ولی این مهم متاسفانه تا 100 سال (یا بیشتر) آینده ممکن نیست.

 

5- کشور ما کشوری در حال توسعه است. توسعه صنغتی و اقتصادی هدف اصلی پیشرفت ملت ایران است. گام اصلی توسعه صنعتی خودکفایی  در تامین مواد اولیه و خام است. این مواد را فقط میتوان در معادن بزرگ و کوچک یافت.

 

نتیجه: مهندس معدن و معدن کار برای اداره، توسعه و پیشرفت کشور یک عنصر موثر و مورد نیاز است.

 

دلایل غیر محکم (اینا جنبه شوخی دارن. زیاد جدی نگیرین):

 

1- اگه لیست وزارت خانه های کشور رو نگاه کنیم وزارت صنایع و معادن بلاشک یکی از مهمترین اوناست. اگه توجه کنیم نوشته صنایع و معادن. یعنی کل صنایع کشور (از قبیل برق و مکانیک و ...) رو با هم نوشته و از نام عمومی صنایع استفاده کرده. ولی معدن رو جدا نوشته.

 

نتیجه: معدن به تنهایی با کل صنایع برابری میکنه. واقعیت هم همینه هر صنعت و پیشرفتی بدون مواد اولیه و معادن ممکن نیست به نتیجه برسه.

 

2- کل دنیا رو بگردین بچه هایی با حال تر از بروبچ معدن پیدا نمی کنین. توی این ورودی ما (ورودی های معدن 88 دانشگاه ارومیه) مثل این که تمام بروبچ با حال از کل ایران کنکور دادن و باحالترین هاش انتخاب شدن. دلایل زیر گواه روشن این ادعاست:

 

الف) کلاسهای ما در نهایت شادی و لذت همگانی و شوخ طبعی و خنده به همه چی (از کوچکترین چیز تا بزرگترینها) برگزار میشه.

ب) توی کل دانشکده فنی بروبچ معدنی از جهاتی (سر و وضع و وضیعت شاد بودن و عدم افسردگی) تابلوئن.

ج) از منابعی آگاه شنیده شده که معدنی های ورودی 88 حتی توی دانشکده های دیگه هم شناخته شده اند از جهات گفته شده در بند بالا.

د ) حرفها و بحث هایی که چند تا بچه معدنی وقتی دور همن گفته میشه کاملا متفاوت تر از بحث های دیگرانه که به دلایلی حتی تیتر بحثها رو هم نمیشه گفت.

ه) تفریح ها و اوقات فراقت گذرانی بچه معدنی ها تا به حال در هیج جا دیده و گزارش نشده. کارهایی تحت عنوان دلخوشلوخ که افرادی مثل جناب آقایان : فبو، تراستی بوی ، انریکو ، سوپر استار ، گلستان ، جک اسپارو ، گارانفیل و ... تسلت کامل به اونا دارن.(این اسما اسم خودمون نیست ها. اسم بولوتوثه)

و) کارهایی وجود دارن که اگه شما بچه معدنی نباشین قادر به انجامش نیستین. نمونه هاشو نمیشه گفت. چون خیلی زیادن و البته بعضی هاشون خفن.

 

3) توی کل دانشگاه معدنیهای 88 به چند دلیل معروف شدن. از جمله:

الف- تیم فوتبالش (رعد فنی) که حواشی زیادی در جریان مسابقات داشت.

 ب- اسپرینکوی معروف که همه به عنوان نماد حرفی معدن 88 میشناسن و حتی به زودی مطلبی در مورد اون در دانشنامه آزاد ویکی پدیا نوشته خواهد شد.

ج) در پی مسافرت اخیر به مشهد گروهی 5 نفری از معدنیهای 88 با هم بودن. این گروه رهبری حزبی به عنوان ر...ا...ب... پوشان رو بر عهده داشت و طی چند روز طرفداران زیادی رو به خودش جذب کرد. از این طریق نام معدن 88 همواره در گوش هم اردویی ها خواهد ماند.

د) شعری در وصف این اردوی مذهبی سروده شده که یاد خاطره مارو همیشه در ذهن هم اردویی هایی که این شعرو شنیدن میمونه. البته به دلایلی (مرگ و زندگی) از نوشتن این شعر در این جا خود داری میشه.

 

نتیجه: با توجه به شاد بودن ما و متفاوت بودنمون از جهات کلی به نفع شماست که مثل ما بشین. شاد بودن و شاد زندگی کردن و لبخند زدن در هر حال باعث عدم بروز بیماری های قلبی و عروقی و افزایش طول عمر میشه. پس : با ما باشین و یه 10 سالی زیاد زندگی کنین.

 

در ابتدای عرایض گفته شد اسم این رشته بنابه دلایلی خوب در نیومده. فکر کنم حالا دیگه همتون میدونین چرا بچه های رشته های دیگه با یه دید متفاوت به ما نگاه میکنن. اونم چیزی نیست جز حســـــــــــــودی !!!

طبقه بندی: مطالب برتر،  مهندسی معدن،  دانشجویی،  جهت اطلاع، 
برچسب ها: رشته مهندسی معدن، بهترین رشته، انتخاب رشته کنکور،
نمایش نظرات 1 تا 30
SPRINCO


http://io.gamgos.net/activation/WL1QJFSD2KCFurhbT5Sc8XmbimCR8PiBbKgjkcwAAmyQlgHB8ujh3Q-c-c
موضوعات
آخرین مطالب
آرشیو مطالب
نویسندگان
پیوند ها
ابر برچسب ها
دوستان ما
آمار سایت
بازدیدهای امروز : بار
بازدیدهای دیروز : بار
كل بازدیدها : بار
تعداد نویسندگان : نفر
كل مطالب : عدد
مطالب ما
GPS
قالب وبلاگ