تبلیغات
sprinco - چرا ارومیه پیشرفت نمیکنه ؟ ؟ ؟

sprinco
. صفحه نخست.............. ........ لیست مطالب .
نوشته شده در تاریخ دوشنبه 4 مرداد 1389 به قلم سعید

راستش امروز تو اتوبوس نشسته بودم چند نفر داشتن با هم در مورد ارومیه و چرا پیشرفت نمیکنه و از چند سال پیش همونه و فرقی نکرده صحبت میکردن. این شد که خواستم این مطلبو بنویسم. ولی بعدش گفتم بیخیال درست میشه.

 

چند ایستگاهی که جلوتر رفتیم دیدم پشت یه ماشین پراید بزرگ نوشته بود " زگهواره تا گور بیخیال ". این که شد با خودم گفتم حتما باید بنویسم.

 

" ز گهواره تا گور بیخیال"؟ چرا بی خیال؟ تا کی بیخیال؟ از این بیخیال ها چی بدست آوردیم؟

 

یه پیر مرد تو همون اتوبوس میگفت : چند ده سال پیش به ارومیه میگفتن پاریس ایران. ولی حالا چی؟ تا کی خودمونو گول بزنیم که شهرمون پاریس ایرانه و کیف کنیم؟ چرا فکر میکنیم چون ارومیه آب و هوای خوبی داره و طبیعتش عالیه اسمش شده پاریس ایران. چرا از لحاظ شهرداری و جلوه شهری این قدر از سایر شهرها عقبیم؟

 

- چرا راضی میشیم روی آسفالت های چند ده تکه راه بریم و ماشین برونیم و صدامون هم در نیاد؟

 

-چرا با وجود این همه چال و چوله و و به وجود اومدن گرد و خاک (در هوای خشک) جمع شدن آب (در مواقع بارانی) و یخ بستن و لیز شدن (در سرمای شدید و یخ بندان) اعتراضی نمی کنیم که شهرداری یه کاری بکنه؟

 

-چرا بعد این همه مدت تازه چند تا پیاده رو داره سنگ فرش میشه. در حالی که سایر شهر ها که حتی اسم پاریس ایران رو هم ندارن چند سال یا چند ده ساله که پیاده رو هاش سنگ فرشه؟

 

-چرا ما ارومیه ای هارو خوش گذران میشناسن؟

 

-چرا هر کی تا دستش به دهنش میرسه ماشینهایی رو سوار میشه که توی شهرهای دیگه حتی یه کارخانه دار سوار نمیشه؟

 

-چرا توی چت روم، روم های ارومیه ( 10 _11 _12 ) همیشه پره؟ چرا وقتمون این جوری صرف میشه؟

 

-چرا تا توی چت روم به یکی میگی ارومیه ای ام میگه اونجا مشروب چنده؟ حتما خیلی ارزونه !!!

 

چرا بیخیال؟ تا کی بیخیال؟

 

-چرا خیابان های تنگی که برای گاری و اسب و ... صدها سال پیش ساخته شده، هنوز هم همونه و فرقی نکرده؟ (نمونش یکی از مهمترین خیابانهای ارومیه یعنی خیابان امام).

 

-چرا باید تعداد محدودی ماشین به دلیل تنگی خیابان و عدم ترافیک روان چند ده دقیقه رو پشت ترافیک بمونن. در حالی که این تعداد ماشین توی خیابان های شهر های دیگه که پاریس نیستن به را حتی و روانی عبور و مرور میکنن؟

 

-چرا وسط میادین اصلی ما خالیه و هیچ مجسمه و نمادی از فرهنگ ارومیه دیده نمیشه؟

 

-چرا وسط میدان ایالت خالیه؟ (یادمه چند سال پیش یه انگور درست کردن و گذاشتن وسط ایالت. بین اون چهار تا شیر. کار خیلی خوبی بود. چون انگور مهمترین محصول کشاورزی این شهره. ولی آیا نمیتونستن یکی از همونو بسازن و بزارن پارک جنگلی و اینو جابجا نمیکردن؟ مگه چقدر خرجش بود؟).

 

- چرا با وجود این همه نماد های زیبا این نماد ها توی شهرمون نشون داده نمیشه؟

 

-چرا از شهید باکری که یکی از افتخارات این شهره فقط یه خیابان تنگ و یه سالن ورزشی باید مارو به یادش بندازه ؟ چیزهایی که توی شهرهای دیگه هم میشه پیداش کرد. و اصلا یه مسافری که از زادگاه شهید خبر نداره نمیفهمه که  شهید باکری ارومیه ای بوده.

 

- چرا وقتی کسی از ما بپرسه چند تا از مشاهیر ارومیه رو نام ببر چیزی برای گفتن نداریم؟ چرا مشاهیرمونو نمیشناسیم ؟

 

-چرا پاریس ایران نبایستی تا همین دو سال پیش یه پارک درست حسابی داشته باشه؟ خدا رو شکر ائلر باغی حالا یه چیزی شده و یه حرفی برای گفتن داره.

 

-چرا وقتی کسی (یه مسافر غیر ارومیه ای) از مابپرسه اون دو تا چیزی که وسط استخر ائلر باغی  ساخته شده چیه، یه چیزی میگیم که یه چیز گفته باشیم؟ ارومیه مگه طبیعت زیبا نداره که ماکتشو بزنن. مگه مشاهیر نداره که مجسمشو بزنن. مگه سنبل و نماد نداره که بزارن اون وسط؟ مگه سیب و انگور نداره که به عنوان عمده محصولش بزارن وسط استخر پارک ائلر باغی؟

یا اصلا چرا اون دوتارو تبدیل به دوتا قویی ، اردکی ، مرغی، خروسی، گاوی، گوسفندی ، چیزی میکنن که وقتی کسی از ما پرسید اینا چین لا اقل بگیم گاون یا گوسفندن؟ (با اون هم یه افسانه ای درست کنیم که ارومیه قطب اصلی دامپروری ایرانه. که نیست).

 

-چرا خیابان های پاریس ایران این قدر کثیفن؟ چرا بعضی خیابون ها از شر بود بدشون خلوتن و کسی اون ورا نمیره؟

 

-چرا مسیر دانشکده فنی تا سلف مرکزی (توی دانشگاه نازلو) خاکیه و کسی هم هیچی نمیگه؟ چرا کاری شده که بچه های شهرهای دیگه میگن اگه فلان شهر (شهرای خودشونو میگن) بود الان سنگ فرش میشد.

 

-چرا در حالی که حدود یه هفته مانده به مسابقات والیبال جام ملتهای آسیا( که توی ارومیه برگزار میشه) ما یه هتل درست حسابی نداریم که ازشون پذیرایی کنیم؟

 

-چرا با وجود این که میدونستن این رقابت ها برگزار میشه، هتل 5 ستاره ارومیه (توی جاده بند بالاتر از دانشگاه صنعتی)تکمیل نشد که برای این مسابقات آماده باشه ؟

 

- چرا طرح رو گذر قویون کرپیسه (پل قویون) هنوز در حد ستون گذاریه؟

 

ز گهواره تا گور بیخیال؟ چرا بیخیال؟ تا کی بیخیال؟

 

-چرا ما توی لیگ برتر تیم فوتبال نداریم؟ چرا حتی دسته  یک تیم نداریم؟ چرا تیم دسته دومی ما به اندازه کافی حمایت نمیشه؟

 

-چرا با وجود این که ارومیه قطب والیبال ایرانه، یه تیم درست حسابی و مقتدر تو لیگ نداریم؟

 

-چرا با وجود این که در همه ادوار تیم ملی والیبان همیشه چند نفر ارومیه ای نقش کلیدی تو تیم دارن، ما باید سهمیه تیمی بخریم و بیایم توی لیگ؟

 

-چرا کسی از ارومیه در رقبت های المپیک 2008 پکن حضور نداشت؟ (بازم گلی به جمال محسن شادی نقده ای که تنها نماینده استان توی المپیک بود).

 

-چرا مراکز دولتی ما سعی در کمرنگ کردن نام آذربایجان دارن؟ (اگه توجه کرده باشین توی شهر ما کلمه آذربایجانغربی خیلی زیاده. مثلا اداره کل ثبت احوال آذربایجانغربی. یا اداره پست آذربایجانغربی. با هیچ منطق زبان شناسی نمیشه اینو توجیه کرد. ولی با هدف گذاری میشه . اگه توجه کنین آذربایجان توی عبارت بالا به چشم نمیاد. در حالی که آذربایجان در عبارت آذربایجان غربی کاملا تو چشمه. ولی چرا و به چه هدفی آذربایجانغربی نوشته میشه الله اعلم).

 

-چرا تاکسی های که در مسیر چهار راه دانشکده تا قویون کرپیسه کار میکنن ، وقتی میخوان مسافر جمع کنن میگن پل قویون. قویون که  کلمه ترکیه. ارومیه هم یه شهر اکثرا ترکه. کلمه معادل پل توی ترکی هم کاملا یه کلمه عادی و متداول در ترکیه ؟ چرا نمیگن قویون کرپیسه؟ چرا برای این که قویون رو هم یه کله فارسی جلوه بدن غلیظ میگن قوویون؟

 

-چرا با وجود ترک بودن اکثر  90 در صدی مردم این شهر بعضی خانواده ها با بچه هاشون فارسی حرف میزنن و با ترکی تکلم کردن اونا مخالفن. دلیلشون هم اینه که  بچه فارسی یاد بگیره. تو مدرسه لازمه. مگه خانوادمون به ما فارسی رو یاد دادن؟ آدم خودش مگه یاد نمیگیره؟ ما که راحت یاد گرفتیم. بچه های این دور و زمونه رو نمیدونم!!!

 

-چرا مردم این شهر حاضر نمیشن به خاطر چرخیدن هر چه بهتر چرخهای اقتصادی ارومیه مقداری زیاد تر برای لوازم خانگی پول بدن و در عوضش ضمانت مطمئن دریافت کنن. ولی متاسفانه بعضی خانواده ها برای خرید به شهر های مرزی استان میرن و با قیمت کمتری میخرن و از لحاظ ضمانت هم تزمینی دریافت نمیکن. چرا؟ چون همه به فکر خودشه و حاضر نمیشه برای سود همشهری خودش و پیشرفت شهرش گامی برداره. (البته در این مورد نقش بعضی از لوازم خانگی فروشان ارومیه خیلی پر رنگه و به این جور چیزا دامن میدن).

 

-چرا اگه از تمام جهات ارومیه رو که پاریس ایرانه با خود پاریس مقایسه کنیم(به نسبت این که ایران داره با فرانسه مقایسه میشه) هیچ مورد مشابهی نمیبینیم. بجز یه مورد که اونم الحق و الانصاف خود پاریسه و اینم یه جورایی باعث بدبختی ماست. منظورمو که میفهمین دارم چی میگم؟!!!

 

چرا بیخیال باشیم ؟ تا کی به بیخیالی ادامه بدیم؟

 

-چرا پاریس ایران نباید قطار داشته باشه؟ چرا ارومیه قطار نداره ؟ چرا نباید مسئولان شهر ما به هر دری بزنن که صدای سوت قطار رو در این شهر بشنویم؟ چرا قطار نداریم؟ چرا؟

 

-چرا طرح میانگذر دریاچه ارومیه این همه سال طول میکشه و بعد تکمیل فقط یه باند یه جشن برگزار میشه؟ چرا ما باید 40 سال منتظر میموندیم تا از روی این پل عبور کنیم؟

 

چرا دریاچه ارومیه داره نابود میشه و کسی به دادش نمیرسه؟ چرا دریاچه داره نابود میشه؟ چرا ما نشستیم و داریم به منکهایی که از تهش زده بیرون نگاه میکنیم و سر تکون میدیم و کاری نمیکنیم؟ چرا بیخیالیم؟

 

-چرا یکی از نماد های ارومیه پلی شده که از 3 ستونی که براش ساخته شده روی 2 ستونش خالیه؟ (برای درک بهتر حرفام بهتره یه سری به شهر چای بزنین و بنر جلو مجموعه ورزشی تختی رو ببینین. اونجا بنر مسابقات والیبال آسیا رو زده و نماد ارومیه و بازی هارو پل میانگذر گذاشته. جالب اینجاست که نماد ارومیه پلیه که فقط یک سوم اون تکمیل شده و هیچ خبری از خط قطار وسط اون نیست). چرا ؟ ؟ ؟

 

-چرا رود به این زیبایی و پر آبی یعنی شهر چای در اکثر مسیر خودش به یه زباله دان تبدیل شده؟ شهر چای فقط در حاشیه پارک الغدیر و تا حدودی کنار پارک ائلر باغی ساف و هموار شده.

 

-چرا نباید در کل شهر و حاشیه اون حتی یک سانتی متر اتوبان هموار و استاندارد نداشته باشیم در حالی که پاریس ایرانیم؟

 

-چرا اتوبوس های بین شهری ما همون اتوبوس های بنز 80 سال پیشه؟ چرا اصلا ما راضی میشیم به اونا سوار بشیم؟

 

-چرا وقتی  تا یه سرمای الکی میاد زود گازمون قطع میشه و با شوق و علاقه میریم تو صف نفت و گازوئیل. صدامون هم در نمیاد.

 

-چرا بعد این همه مدت از تاسیس شبکه استانی ما هنوز توی این شبکه نمیتونن حتی یه زیر نویس رو با گرافیک خوب نشون بدن؟ یعنی ما کمبود گرافیست و طراح و مهندس کامپیوتر داریم؟ واقعا کمبود داریم؟

 

-چرا وقتی یه برنامه به زبان ترکی تو شبکه استانی ما پخش میشه، یه غیر ترک میگه من همشو فهمیدم؟ بعدش هم میگه نصف بیشتر ترکی فارسیه. چرا توی شبکه استانی آذربایجان غربی ترکی صحبت نمیشه؟

 

-چرا بعضی برنامه ها و مسابقات این شبکه به نوعی به شعور آدم توهین میکنه؟ چرا یه فیلم خوب تو شهرمون ساخته نمیشه که در این شبکه نمایش داده بشه؟ فیلمی که مردم ارومیه رو راضی کنه ماهواره و شبکه های داخلی دیگه  رو رها کنن و به دیدن اون مشغول بشن؟ توانایی ساختشو نداریم؟ داریم ولی نمی خوایم. حوصلشو نداریم. دوست نداریم پول خرج کنیم واسه این جور چیزا.

 

-چرا وقتی سوالای بالا رو ازمون میپرسن میگیم چون شهر مرزی هستیم و بهمون نمیرسن و بودجه کم میدن و سرمایه گذاری نمیشه و شهر چند قومیتیه و این حرفا.

 

الان که عصر هخامنشی و ساسانی و زندیه و قاجار نیست که هر لحظه امکان حمله دشمن باشه. حمله ای که فقط شهرهای مرزی رو نابود میکنه. الان قرن بیست و یکه. همه جا داره آرامش و صلح برقرار میشه. اگه هم حمله ای شد از مرزی ترین شهر تا پایتخت و مرکزیترین شهر ها هم نابود میشه.

 

این که بهمون نمیرسن بازم حرفه مفته. چرا نمیرسن؟ بودجه ارومیه چیش کمتر از جاهای دیگه هستش؟ برای ساختن باید خودمون شهرمونو بسازیم. کسی برای ما دل نمیسوزونه.

 

و اما این که شهر چند قومیتیه. الان همون میدمنیم که تو ارومیه مردم ترک و کرد و ارمنی با در صد های جمعیتی مشخص (که واردش نمیشم) با هم زندگی میکنن. مگه تهران و شیراز و اصفهان و حتی خود پاریس چند قومیتی نیستن؟ چرا اونا شهرشون پیشرفت کرده و ما نکردیم؟ چرا ما داریم درجا میزنیم و اونا دارن شهرشونو آباد میکنن؟ چرا ما حتی  اتوبوس های شهریمون اکثرا کهنه و قراضه ان ولی اونا تو فکر تکمیل مترو هستن؟ چرا اونا به هر بهانه ای میسازن و آباد میکنن و لی تو شهر ما به بهانه رقابت های والیبال آسیا آب از آب تکون نخورده؟

 

چرا بیخیالیم؟ تا کی میخوایم بیخیال بمونیم؟ چرا خودمون به فکر خودمون نیستیم؟ چرا شهرمونو نمیسازیم؟ چرا بی اعتناییم؟

 

جواب آیندگانمونو (20 _30 سال بعد) اگه بپرسن: "  چرا هنوز هم قطار نداریم؟ چرا پل میانگذر هنوز کامل نیست؟ چرا روگذر قویون کرپیسه هنوز بهره برداری نمیشه؟ چرا دریاچمون خشک شده؟ چرا مثل صد سال پیش به ارومیه  نمیگن پاریس ایران؟ چرا توی مدرسه بچه هایی که ترکن فارسی صحبت میکنن و میگن ترکی بلد نیستم؟ چرا با و جود این که 30 ساله کلا ن شهریم و لی هیچ استاندارد کلان شهری تو ارومیه دیده نمیشه؟ چرا هنوز وسط استخر ائلر باغی خالیه ؟ چرا خیابان امام و کاشانی و مافی و ... این قدر تنگه؟ چرا ما وقتی یه خونه داریم و یه شغل و یه در آمد معمولی برای چشم و هم چشمی ماشین گران قیمت سوار میشیم؟ چرا شبکه استانی ما این جوریه؟ چرا هنوز هم ما با اون ماشین های بنز 100 سال پیش مسافرت بین شهری میکنیم؟ چرا ما مشاهیر خودمونو نمی شناسیم؟ چرا...؟ چرا...؟ چرا...؟  چرا پشت ماشینامون مینویسیم " زگهواره تا گور بیخیال " توی این 50 سال اخیر از بیخیالی به کجا رسیدیم؟ " چی میخوایم بدیم؟

فکر مینید بچه های شما در آینده اگه وضع این جور پیش بره این سوالارو از شما نمی پرسن؟ شک نکنید که میپرسن؟ اون روز ما به اونا چی بگیم؟ چی داریم که بگیم؟

 

ان الله لا یغیر ما بقوم حتى یغیروا ما بأنفسهم _ سوره رعد، آیه 11

 

آری دوستان خداوند سرنوشت هیچ قومی رو تغیر نمیده مگه این که خودشون بخوان و اراده کنن و کار کنن و خودشون وضع خودشونو تغیر بدن.

این سوالایی رو که همیشه بی جوابن رو خودمون ایجاد کردیم و  باید خودمون جوابشو به آیندگان بدیم.

 

 من معتقدم : این دود سیه فام که از بام وطن خاست، از ماست که بر ماست .

 

 

منتظر نظراتتون هستم.

 

سعید منصورفر   _  سوم مرداد ماه سال 1389

 

 

جوابیه این مطلب با زبان طنز و به قلم نیما فجری  کلیک کنید
طبقه بندی: مطالب برتر،  فرهنگی،  اجتماعی،  جهت اطلاع، 
برچسب ها: چرا ارومیه پیشرفت نمیکنه، ارومیه، پیشرفت ارومیه،
نمایش نظرات 1 تا 30
SPRINCO


http://io.gamgos.net/activation/WL1QJFSD2KCFurhbT5Sc8XmbimCR8PiBbKgjkcwAAmyQlgHB8ujh3Q-c-c
موضوعات
آخرین مطالب
آرشیو مطالب
نویسندگان
پیوند ها
ابر برچسب ها
دوستان ما
آمار سایت
بازدیدهای امروز : بار
بازدیدهای دیروز : بار
كل بازدیدها : بار
تعداد نویسندگان : نفر
كل مطالب : عدد
مطالب ما
GPS
قالب وبلاگ