تبلیغات
sprinco - مردان نمکی

sprinco
. صفحه نخست.............. ........ لیست مطالب .

 

مردان نمکی نامی است که به چندین مومیایی کشف‎شده در معدن نمک چهرآباد در استان زنجان داده شده‌است. این چند جسد که بر اثر بی‌توجهی و ادامه کار معدن به شدت با بلدوزر آسیب دیده‌اند مربوط به زمان هخامنشی و دو جد نیز مربوط به اواخر دوران اشکانی است.

پیکر نخستین مومیایی در معدن نمک چهرآباد واقع در یک کیلومتری جنوب روستای حمزه‎لو در ناﺣﻴﮥ غرب شهرستان زنجان پیدا شده‌است. سر و پای چپ یکی از این مردان در موزهٔ ایران باستان تهران قابل بازدید است.

کشف نخستین مرد نمکی

در زمستان سال ۱۳۷۲، معدن‎کاران به هنگام خاکبرداری و استخراج نمک از معدن زیر تپه‌های این منطقه، با نیم‏تنه یک جسد روبرو شدند. این جسد دارای ریش و موی بلند و حلقهٔ گوشواره‌ای از جنس طلا در گوش چپ بود. جسد مزبور در اواسط یکی از تونل‌های معدن که حدود ۴۵ متر طول داشت، به‏دست آمد. از تاریخ ۶ اسفند ۱۳۷۲، کاوش‎ها در این منطقه آغاز شد. در پی کاوش‎ها؛ یک ساق پا درون چکمهٔ چرمی، سه قبضه چاقو، شلوارک، شی نقره‌ای، قلاب سنگ، قطعات طناب چرمی، سنگ ساب، یک عدد گردو، قطعات سفال و چند تکه پارچه منقوش و قطعات خردشده استخوان نیز پیدا شد.[۱] باستان شناسان در مورد ظاهر این پیکر گفته‌اند احتمالاً مرد نمکی از طبقه اشراف تات زبان و شاهزاده‌ها بوده‌است زیرا بر روی لباس او جواهرات و زیورآلاتی پیدا شده که مخصوص این طبقه بوده، و همچنین انها چنین فرضیه دارند که او یا در حال فرار به غار پناه برده یا در جنگی از میدان گریخته و به غار پناه آورده و آنجا فوت کرده و موریانه‌ها پیکرش که از نمک پوشیده بوده خورده‌اند.


سه جسد دیگر از جمله یک زن در این ناحیه نیز چندی بعد کشف شده‌است.

 پژوهش‌ها

با انجام آزمایش‏های سالیابی به روش کربن ۱۴، که بر روی نمونه استخوان‎ها و پارچه‌های مجموعه صورت گرفت، قدمتی حدود ۱۷۰۰ سال (اواخر اشکانی – اوایل ساسانی) برای مرد نمکی تعیین گردید. آزمایشات دی‎ان‎آ نشان داد که سن مرد نمکی هنگام مرگ حدود ۳۷ سال و قد وی حدود ۱۷۵cm بوده‌است. با بررسی آزمایش‏های انجام‎شده بر روی سلول‌های موی سر، گروه خونی مرد نمکی +B تعیین شد.

با آزمایش سی تی اسکن و رادیولوژی، مشخص شد که مرد نمکی دراثر سقوط ناگهانی درون یکی از گودالهای معدن نمک و وارد شدن ضربه بسیار شدید به ناحیهٔ راست جمجمه و صورت از بین رفته‌است. مطالعات باستانشناختی بر روی مجموعه مرد نمکی نشان داد که به علت آرایش خاص موهای بلند سر و صورت، وجود گوشوارهٔ طلا در گوش چپ، چکمه چرمی با ساخت و دوخت بسیار ظریف و هنرمندانه و همچنین نوع و بافت تکنیکی پارچه لباس و بدست آمدن شئ نقره‌ای همراه با متوفی، فرد مزبور یک کارگر ساده معدن نمک نبوده، بلکه فردی عالی رتبه و دارای پایگاه اجتماعی بالا بوده‌است، اما علت حضور، سقوط و مرگ وی در معدن نمک چهرآباد همچنان در پردهٔ راز و ابهام باقی مانده‌است.

تصاویری از مردان نمکی
مرد نمکی شماره‌ی 4، کامل‌ترین جسد از نوجوانی 16 ساله که متعلق به 2350 سال قبل (دوره‌ی هخامنشی) است.
*


مرد نمکی شماره‌ی 4، در بنای ذولفقاری ‌زنجان، اسفند
1386
*


مرد نمکی شماره‌ی 5، قدمت: 2350 سال قبل، دوره‌ی هخامنشیمرد نمکی شماره‌ی 5
*


بقایای استخوان‌های مرد نمکی شماره‌ی 3 متعلق به 2300 سال قبل
*


ابزار معدن‌کاوی، کشف شده از معدن نمک، متعلق به 1800 و 2300 سال قبلمرد نمکی شماره‌ی 2
*


مرد نمکی شماره‌ی 2، با بقایای موی او، متعلق به 1800 سال پیش در دوره‌ی اشکانیان
*


 

*

*

*


سقف بنای تاریخی ذولفقاری‌ها که اکنون 4 مرد نمکی در آن جای داده شده‌اند.

 
نظرات فراموش نشه ...
SPRINCO


http://io.gamgos.net/activation/WL1QJFSD2KCFurhbT5Sc8XmbimCR8PiBbKgjkcwAAmyQlgHB8ujh3Q-c-c
موضوعات
آخرین مطالب
آرشیو مطالب
نویسندگان
پیوند ها
ابر برچسب ها
دوستان ما
آمار سایت
بازدیدهای امروز : بار
بازدیدهای دیروز : بار
كل بازدیدها : بار
تعداد نویسندگان : نفر
كل مطالب : عدد
مطالب ما
GPS
قالب وبلاگ