تبلیغات
sprinco - چرا فیلتر (2)

sprinco
. صفحه نخست.............. ........ لیست مطالب .

تو مطلب "چرا فیلتر" در مورد قانون کلی فیلترینگ در ایران و این که چرا تو کشور بیش از نیمی از سایت ها و وبلاگ ها بسته شدن که بیشتر این سایت ها بدون هیچ گونه دلیل قانع کننده ای فیلتر شدن کم و بیش بحث کردیم.تو این پست میخوام مطالبی  در مورد فرهنگ استفاده از اینترنت تو ایران رو مطرح کنم.

راستش فیلترینگ به لحاظ فرهنگی و اجتماعی و جلوگیری از بعضی از کارها و جرایم اینترنتی در اصل یک حرکت فرهنگی جالبه. ولی این موضوع با دخالت سیاست رنگ دیگه ای به خودش میگیره.فیلتر کردن سایت های سیاسی یعنی توهین به شعور مردم. یعنی من باید به تو بگم چه سایتیو نگاه کنی چه سایتیو نگاه نکنی. یعنی تو فهم تشخیص دادن خوب و بدو از هم نداری.یعنی تو باید به سایتی بری که من میخوام وبلاگی بنویسی که مورد تایید من باشه چیزیو قبول کنی که من قبول میکنم چیزیو نگاه کنی که من دوست دارم و طوری فکر کنی که من میخوام.به طور کلی در دنیا هیچ رسانه ای نیست که بی طرفانه اخبار و اطلاعاتو در اختیاره مردم بذاره.همیشه در اخبار های تلوزیون،رادیو،وبلاگ ها،سایت ها و .... سانسور بعضی اخبار که به ضرر اونا و بزرگ جلوه دادن اخباری که به نفع خودشونه انجام میشه.وقتی رسانه های دولتیه ایران خبری رو اعلام میکنه حتما تحریفاتی تو اون خبر صورت گرفته و در مقابل اخبار سایت های VOA و BBC و سایت های دیگه هم تو بزرگنمایی دستی دارن.پس اینجا خواننده باید هر دو خبر رو بطور کامل بخونه ویه نتیجه گیری کلی از اون خبر داشته باشه.که  متاسفانه با توجه به قوانین فیلترینگ تو ایران که البته خیلی از اونا رعایت نمیشه (تو دسته ی سوم از سایت ها خواهید خواند) این امر امکان پذیر نیست.

باید فضای سایبری به قدری از لحاظ سیاسی باز باشه که هر کسی هر حرفی در مورد هر کسی که دوست داره بنویسه و ترسی  نداشته باشه که فردا برام پرونده درست میشه یا همیشه زیره نظرم یا وبلاگ یا سایتم فیلتر میشه.این آزادی باعث میشه منه خواننده با خیال راحت تو اینترنت دنبال اخبار و اطلاعاتم باشم و ترس از دروغ بودن اخبار رو نداشته باشم.چرا که با خوندن یه خبر سریعا به اخبار مخالف اون تو سایت های مختلف میگردم و با مقایسه کردن این اخبار پی به واقعیت میبرم.وقتی خواننده در میان انبوه سایت های فیلتر شده سایتی رو پیدا میکنه که فیلتر نیست و راحت میتونه اخباره اونو بخونه نوعی بی اعتمادی نسبت به اخبار سایت پیدا میکنه که اگر این خبر و این سایت قابل اعتماده و میتونه حقایقو به من نشون بده پس چه لزومی به فیلتر شدن سایت های دیگه داره؟!آیا اساسه این سایت و اخبار به قدری سسته که من با خوندن اخبار فیلتر شده این خبرارو رد میکنم.شاید بعضی از حقایق تو اون سایت ها نوشته شده که تو این سایت به اون اشاره نشده.اگه اخباره سایت های ما واقعیت داره و همه چیو بدون سانسور نوشتیم آیا لزومی داره که سایتای دیگرو فیلتر کنیم.

با توجه به نوشته های بالا  علاوه بر سایت های سیاسی دسته ی دیگری از سایت ها هستن که فیلتر شدن اونها واجبه.چون تو این سایتها به اشخاص،اعتقادات و فرهنگ و ایران توهین میشه که هیچ شخص ایرانی و وطن دوستی حاظر نیست چنین سایتهایی فعالیت کنن.که البته تعداد این سایت ها هم کم نیست.این گونه سایتها که بیشتردر زمینه مطالب مبتزل با عکس ها و فیلم های مستهجن فعالیت میکنن اقشار آسیب پذیر بخصوص نوجوانان را مورد هدف قرار داده و باعث آسیب های اجتماعی شدیدی میشه. که البته طرفداران این سایت ها و وبلاگ ها هم کم نیست و متاسفانه نمودار افراد زیر 18 سال که از این سایت ها استفاده میکنن روز به روز بالاتر میره اگه تو سایت گوگل کلمات :داستان،زن،مرد... و حتی حرف s  رو تو قسمت سرچ تایپ کنین و چند ثانیه منتظر باشین متوجه عمق فاجعه میشین.از همین رو فیلتر این گونه سایت ها کمک زیادی به جامعه میکنه.که البته کافی نیست. چون با فیلتر شکن های مختلف دسترسی به این سایت ها خیلی راحت تر شده.متاسفانه فرهنگ استفاده از اینترنت در ایران خیلی پایین و خطرناکه که باید فکر اساسی در مورد آن انجام بشه.

دسته ی بعدی سایت هایی هستند که اصلا جنبه سیاسی و فساد اخلاقی نداشته و عموما سایت های علمی،اجتماعی،تفریحی،سرگرمی،روز و .... هستن از جمله فیس بوک ،لیریک،تویتر و... .که تا الان هیچ گونه دلیل قانع کننده ای برای فیلتر این گونه سایت ها از طرف مسئولین اعلام نشده.

و در آخر یه پیشنهاددارم و اون اینه که وقتی سایتی فیلتر میشه بجای پیشنهاد کردن سایت های مزخرف دیگه بیان دلیل قانع کننده ای برای فیلتر کردن اون صفحه تو قسمت فیلتر شده بنویسن که مردم دچار ابهام نشن

با تشکر

(انجمن مقاله نویسان اسپرینکو)

SPRINCO


http://io.gamgos.net/activation/WL1QJFSD2KCFurhbT5Sc8XmbimCR8PiBbKgjkcwAAmyQlgHB8ujh3Q-c-c
موضوعات
آخرین مطالب
آرشیو مطالب
نویسندگان
پیوند ها
ابر برچسب ها
دوستان ما
آمار سایت
بازدیدهای امروز : بار
بازدیدهای دیروز : بار
كل بازدیدها : بار
تعداد نویسندگان : نفر
كل مطالب : عدد
مطالب ما
GPS
قالب وبلاگ